Scoresheets have been E-MAILED out to everyone at the e-mail address registered with the competition website. For those who won, ribbons and prizes will be sent out within the next couple weeks.

BOS - 30th Annual Southern California Regional Homebrew Championship

Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Gregory Amber De Mayo 2B: International Amber Lager Valley Brewers
2nd Mark Pennick Hoppy Fete Nationale Belge 21B1: Belgian IPA Foam on the Range
3rd Scott Straub Cucumber Gose 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer  

Cider

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Straub Hop Cider C2F: Specialty Cider/Perry  
2nd Mark Pennick Mae Money Mae Problems C2F: Specialty Cider/Perry Foam on the Range

Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Koehler Buckwheat Mead M1C: Sweet Mead Yeastside Brewers
2nd Jeff Koehler Key Lime Mead M2E: Melomel Yeastside Brewers
3rd Jeff Koehler Cherry Chocolate Mead M3A: Fruit and Spice Mead Yeastside Brewers

Winners - 30th Annual Southern California Regional Homebrew Championship

Category 1: Standard American Beer (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Darrell Digiovanni Lawnmower Lager American Light Lager  
2nd Mandy Porter Wheat By Porter American Wheat Beer Inland Empire Brewers
3rd John Horton Easy Wheat American Wheat Beer QUAFF
HM Kerry Woods Rogue One Cream Ale  

Category 2: International Lager (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Gregory Amber De Mayo International Amber Lager Valley Brewers
2nd John Horton Baja Fresca International Pale Lager QUAFF
3rd James Hilbing Lexi & Brandon's Wedding Day Lager International Pale Lager Strand Brewers' Club

Category 3: Czech Lager (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brad Warbiany Pilsner Czech Premium Pale Lager Brewcommune
2nd Johnny Demshki 2171 Pils Czech Pale Lager Chop and Brew
3rd Darrell Digiovanni Czech It Out Now Czech Dark Lager  

Category 4: Pale Malty European Lager (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Hilbing Munich Helles #11 Munich Helles Strand Brewers' Club
2nd Jadon Flores Beatlefest Festbier  
3rd Jim Jorgensen Jim's Munich Helles Munich Helles Inland Empire Brewers

Category 5: Pale Bitter European Beer (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Horton Hoppy Pilsner German Pils QUAFF
2nd Monte Weiss Kölschlandia Kolsch Long Beach Homebrewers
3rd Ben Wallace Könsummation Kölsch Kolsch Yeastside Brewers

Category 6: Amber Malty European Lager (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bill Kutlesa MarZEN Eclipse Marzen  
2nd Tim Shepard The Silky Goat Dunkels Bock brew commune
3rd Jack Lienhard Marzen Marzen  

Category 7: Amber Bitter European Beer (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Timothy Maus Vienna Lager Vienna Lager The Brewing Network
2nd Kim Turner Amber Rock Lager Vienna Lager Yeastside Brewers
3rd Joshuapaul Rivera My First Lager Vienna Lager Vienna Lager Inland Empire Brewers

Category 8: Dark European Lager (1 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Jorgensen Jim's Schwarzbier Schwarzbier Inland Empire Brewers

Category 9: Strong European Beer (2 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
3rd Robert Proffitt Confabulator Doppelbock Doppelbock Strand Brewers Club

Category 10: German Wheat Beer (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Hussam El-leithy Weizenbock Weizenbock BrewCommune
2nd Hussam El-leithy Hefeweizen Weissbier BrewCommune
3rd Gary Reed Carlweiss Weissbier  

Category 11: British Bitter (2 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tricia Gallant Extra Special Bitter Strong Bitter Mash Heads
2nd Austin Shappi Eastern Sierra Special Bitter Strong Bitter  

Category 13: Brown British Beer (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joshuapaul Rivera Southern English Brown Ale English Brown Ale Inland Empire Brewers
2nd Jason Dunn Maybe Mild, Maybe Wild Dark Mild Inland Empire Brewers
3rd Jim Delperdang Big Ben English Porter IEB

Category 14: Scottish Ale (2 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Oleg Shpyrko Sean Connery Scottish Ale Scottish Export QUAFF
2nd Ben Wallace Plaid Pounder Scottish Light Yeastside Brewers

Category 15: Irish Beer (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Rowley Dublin Dry Irish Stout Irish Stout QUAFF
2nd Jason Dunn Late Night Leprechaun Irish Red Ale Inland Empire Brewers
3rd Myrtle Mctertlesen Here Comes The Bride Irish Red Ale  

Category 16: Dark British Beer (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Sam Babikian Succubus Stout Sweet Stout Brewcommune
2nd Oleg Shpyrko Breakfast Stout Oatmeal Stout QUAFF

Category 17: Strong British Ale (3 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Wallace Scotchy Scotch Ale Wee Heavy Yeastside Brewers
2nd James Hilbing Old Ale #2 Old Ale Strand Brewers' Club
3rd Jaime Gonzalez JG's Strong Ale English Strong Ale The AleChemists

Category 18: Pale American Ale (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ronald Dembowski Undead Calling American Pale Ale  
2nd Scott Straub Blonde Ale Blonde Ale  
3rd Bjorn Gjesdal A Danker Shade Of Pale American Pale Ale  

Category 19: Amber and Brown American Beer (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Horton Amber American Amber Ale QUAFF
2nd Jim Jorgensen Jim's USA Brown American Brown Ale Inland Empire Brewers
3rd Tricia Gallant Trumped Up Trickle Down Brown American Brown Ale Mash Heads

Category 20: American Porter and Stout (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jon Silvertooth RISky Business Imperial Stout Long Beach Homebrewers
2nd Jason Dunn Pitfall Porter American Porter Inland Empire Brewers
3rd Brian Gregory RIS In Peace Imperial Stout Valley Brewers
HM James Hilbing Seal Point Porter #5 American Porter Strand Brewers' Club

Category 21A: IPA (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Peterson Super Haze American IPA Meisters of the Brewniverse
2nd Jeff Koehler IPA American IPA Yeastside Brewers
3rd James Hilbing IPA #16 American IPA Strand Brewers' Club

Category 21B: Specialty IPA (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Pennick Hoppy Fete Nationale Belge Belgian IPA Foam on the Range
2nd Tricia Gallant Trumped Up Trickle Down Brown IPA Brown IPA Mash Heads
3rd Matt Barrett 7.5G Blackout IPA Black IPA QUAFF
HM Jason Boeckman Prinz Of Pasadena Black IPA The Alechemists

Category 22: Strong American Ale (14 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tricia Gallant Inappropriate Barley Wine American Barleywine Mash Heads
2nd Georgia Flair Tormund The Red American Strong Ale VIBE
3rd Bjorn Gjesdal Double Xenu: Galactic Overboard Double IPA  

Category 23: European Sour Ale (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steven Faulkner Flanders Red Flanders Red Ale Long Beach Homebrewers
2nd Jeff Koehler Berliner Weisse Berliner Weisse Yeastside Brewers
3rd James Hilbing Pseudo-Lambic #4 Lambic Strand Brewers' Club

Category 24: Belgian Ale (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steven Faulkner Biere De Garde Biere de Garde Long Beach Homebrewers
2nd Kevin Masaryk Escape To Wit Mountain Witbier QUAFF

Category 25: Strong Belgian Ale (18 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Oleg Shpyrko Strong Like Bull Belgian Golden Strong Ale QUAFF
2nd John Warner Saison Saison San Francisco homebrew guild
3rd Russell Geisner Saisoptimist Saison IE Brewers
HM Ben Wallace The Muscles From Brussels Belgian Golden Strong Ale Yeastside Brewers

Category 26: Trappist Ale (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Neil Ian Horowitz Happy Trappist Belgian Dubbel Long Beach Homebrewers
2nd Mark Pennick Mr. Dodgy's Tripel Belgian Tripel Foam on the Range
3rd Cary Chitwood Charlemagnes Nectar Belgian Dark Strong Ale Inland Empire Brewers
HM Jim Jorgensen Jim's Belgian Dark Strong Belgian Dark Strong Ale Inland Empire Brewers

Category 27: Historical Beer (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Straub Gose Gose  
2nd Cary Chitwood Goserian Gose Inland Empire Brewers

Category 28A, 28B: American Wild Ale (16 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Severn Tiny Garage Flora Mixed Fermentation Sour Beer OC Mashups
2nd Alex Alonzo Wild Thing Brett Beer  
3rd Russell Geisner Nickel Bag Of Funk Brett Beer IE Brewers
HM Jerry Marshall Sour Monk Mixed Fermentation Sour Beer High desert homebrewers annonamose

Category 28C: American Wild Ale Specialty (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Samuel Staley Birthday Saison - Black Currant Wild Specialty Beer Yeastside Brewers
2nd Ben Birdsall Los Coyotes Kriek Wild Specialty Beer  
3rd Scott Straub Apricot Gose Wild Specialty Beer  

Category 29: Fruit Beer (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mandy Porter Where Did You Find Fresh Peaches Fruit Beer Inland Empire Brewers
2nd Gabriel Caliendo Hazy Huckleberry Milkshake IPA Speciality Fruit Beer  
3rd Oleg Shpyrko Passion Fruit Berliner Weisse Fruit Beer QUAFF

Category 30: Spiced Beer (19 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Straub Cucumber Gose Spice, Herb, or Vegetable Beer  
2nd Timothy Maus Coffee Robust Porter Spice, Herb, or Vegetable Beer The Brewing Network
3rd David Nascimento Pumpkin Spice Ale Autumn Seasonal Beer  
HM Ben Birdsall Shadow Bear Porter With Vanilla And Coconut Spice, Herb, or Vegetable Beer  

Category 31: Alternative Fermentables Beer (2 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Birdsall Helles And Oats Alternative Grain Beer  

Category 32: Smoked Beer (6 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Fred Brophy Bug Engine Stout Classic Style Smoked Beer Mash Heads
2nd James Cota Smoke On The Otter Specialty Smoked Beer  
3rd James Cota Smoke Session Specialty Smoked Beer  

Category 33: Wood Beer (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James Hilbing Old Oaky Wood-Aged Beer Strand Brewers' Club
2nd Cary Chitwood Lil Bittes Schlapp Specialty Wood-Aged Beer Inland Empire Brewers
3rd Mike Neice BS Specialty Wood-Aged Beer BREWLUMINATI
HM Jeff Koehler BBA Old Ale Specialty Wood-Aged Beer Yeastside Brewers

Category 34: Specialty Beer (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tricia Gallant The Dave (Gunny) Experimental Beer Mash Heads
2nd Mark Pennick Sticky Fingers Saison Experimental Beer Foam on the Range
3rd Hal Ward Bare It Clone Beer  
HM Gabriel Caliendo The Daily Tot Experimental Beer  

Category C1: Standard Cider and Perry (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Matt Krawczak Apple Cider 1 New World Cider  
2nd Jeff Koehler English Pub Cider English Cider Yeastside Brewers

Category C2: Specialty Cider and Perry (3 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Straub Hop Cider Specialty Cider/Perry  
2nd Mark Pennick Mae Money Mae Problems Specialty Cider/Perry Foam on the Range
3rd Jack Lienhard Cider Black And Blue Cider with Other Fruit  

Category M1: Traditional Mead (4 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Koehler Buckwheat Mead Sweet Mead Yeastside Brewers
2nd Kevin Masaryk Wildflower Mead Dry Mead QUAFF

Category M2: Fruit Mead (5 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Koehler Key Lime Mead Melomel Yeastside Brewers
2nd Jared Ayo Swarmberry Melomel QUAFF
3rd Jared Ayo Blueberry Berry Mead QUAFF

Category M3/M4: Spiced Mead & Specialty Mead (3 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Straub White Choco Bochet Experimental Mead  
2nd Jeff Koehler Cherry Chocolate Mead Fruit and Spice Mead Yeastside Brewers
3rd Jared Ayo Blackberry Maple Experimental Mead QUAFF